Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Magia świąt

Przyjdź Jezu...


Co przed Nami?

Brak wydarzeń

Choinka

RMF KolędyDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Ciekawostki
poniedziałek, 08 grudnia 2014 10:24
Mówi się, że jaka wigilia, taki i cały kolejny rok. Co prawda, mówi się tak również o sylwestrze i Nowym Roku, co chyba wcale nam nie przeszkadza, bo i tak staramy się - choćby podświadomie - stosować do tej zasady.

Postanowiliśmy zatem zebrać kilka innych ludowych reguł i zasad, którymi powinniśmy kierować się w wigilijny wieczór.

W tym dniu zdecydowanie nie należy się sprzeczać, ani płakać, bo niezgoda i smutek będą często gościły w naszym domu, aż do następnej Wigilii.

Jeśli w tym dniu zachorujesz lub się skaleczysz, to choroby wracać mogą przez cały rok. Jednak jeśli zaledwie kichniesz, będziesz zdrów cały rok, ale pod warunkiem, że ktoś powie ci „na zdrowie”

Jeżeli Wigilię pierwszy przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna to szczęście dla tego domu, a jeśli kobieta, to choroba lub inne niepomyślne zdarzenie.

Wigilijnej nocy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Haczyk jest jednak taki, że kto je usłyszy, ma nie dożyć ranka.

Biada człowiekowi, co wiedziony próżną ciekawością usiłowałby zerwać zasłonę z tajemnic tej niezwykłej nocy. W tradycji ludowej zachowało się mnóstwo opowieści o gospodarzach, którzy od własnych wołów usłyszeli wyrok śmierci, podsłuchując ich tajemną rozmowę.

Istnieje przesąd, jakoby w wigilijną noc można było zobaczyć ducha osoby zmarłej w minionym roku.

Należy tylko po zjedzeniu wszystkich wigilijnych potraw, wyjrzeć przez dziurkę od klucza w drzwiach, a wówczas ujrzy się ją siedzącą na pustym miejscu przy stole. ”

Niektóre z przesądów są jeszcze bardziej makabryczne niż powyższe - na szczęście śmiało można wetknąć je między bajki.

W Wigilię powinno być wszystko jedzenie na stole, tak aby podczas wieczerzy nikt nie potrzebował od stołu odchodzić przed ukończeniem tejże. Trzymano się tego, gdyż kto we Wigilie od stołu odejdzie przed zakończeniem wieczerzy, ten umrze i drugiej wieczerzy wigilijnej nie doczeka. Z tych zaleceń wyłączone są panie domu lub osoby podające potrawy wigilijne na stół.

Rano należy potrzeć sobie zęby czosnkiem, gdyż to sprawi, że przez cały rok nie będą bolały.

Radzimy jednak uważać na oddech. Oby nie utrzymywał się cały rok.

Zjedzenie podczas Wigilii jabłka zapobiegnie bólowi gardła, a orzecha - bólowi zęba.

Pod stół wigilijny należy położyć żelazną siekierę lub sierp i oprzeć o nie nogi, aby nogi twarde jak żelazo mieli i nie kaleczyli ich sobie na cierniach.

W końcu nic nie podkreślą świątecznej atmosfery jak siekiera pod stołem.

Kobiety w ciąży nie powinny w tym dniu ani szyć, ani prać, gdyż ich dziecko może urodzić się wówczas chore.

Przed zmrokiem należy przynieść do domu węgiel lub drewno na opał, gdyż - jak wierzono - kto coś wniesie po wieczerzy do domu, temu wszystko myszy zjedzą.

Wróżby wigilijne Dość znanym sposobem na zapewnienie sobie w przyszłym roku finansowej stabilności jest łuska z wigilijnego karpia noszona w portmonetce lub portfelu przez cały rok. Ma przyciągać pieniądze.

Jeśli jesteś panną na wydaniu, podczas sprzątania wymiataj śmieci w kierunku "od drzwi", aby nie odganiać kawalerów.

Kolejna wróżba dla panien na wydaniu:

Jeżeli chcesz się przekonać, czy w nowym roku zakochasz się, zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna, a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to twoje szczęście będzie podwójne.

Nabierz na łyżkę kutię i rzuć ją do góry. Jeśli ziarna przylgną do sufitu - to szybko wyjdziesz za mąż.

Radzimy nie próbować. Kutię z sufitu zmyć potem może być ciężko. Gdyby jednak powyższych rad było mało, zawsze można posiłkować się wróżbami pogodowymi. Pochmurne niebo wróży zamążpójście pannom starym i bogatym, jasne - młodym i biednym. Stare i biedne muszą jakoś kombinować, a te bogate i młode wróżb raczej nie potrzebują.

Przywłaszczenie sobie jakiegoś drobiazgu przynosi szczęście przez cały rok. Oczywiście rzecz trzeba właścicielowi w jakiś sposób niepostrzeżenie podrzucić. Nie należy natomiast niczego swojego pożyczać, bo wróży to straty.

Po wigilijnej kolacji, można też wróżyć z siana spod obrusa.

Jeśli dziewczyna wyciągnie zielone źdźbło - w zapusty przywdzieje wianek ślubny, gdy zwiędłe - trzeba będzie na męża jeszcze poczekać, a jeśli żółte - to całkiem zła wróżba, gdyż umrze jako stara panna.

Aby dowiedzieć się z której strony przyjdzie mąż, po wieczerzy dziewczęta wychodziły przed dom i wołały głośno. Z której strony odpowiadało echo z tej przyjdzie mąż.

INFO: metro.gazeta.pl

 

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Komentarze publikowane są automatycznie. Pamiętaj nie jesteś anonimowy.

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookWszyscy czekamy na Jezusa

 

DKMS

Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska - fundacja założona 28 listopada 2008, zajmująca się przeszczepami szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych

Do świąt pozostało:

Courtesy of Go Mylo Countdown

Gwiazdor

RMF Święta

poomoc.pl

Google+